Gastronomi Söyleşilerinde Doç. Dr. Seden DOĞAN ile otomasyon ve yapay zeka sistemlerinin gastronomi ve yiyecek-içecek işletmeciliğine etkisini konuştuk.

Gastronomiyi farklı konu ve konuklarla konuştuğumuz söyleşilerimizde bu kez, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Sayın Doç. Dr. Seden DOĞAN’ı ağırladık.      

14 Ekim 2022 günü düzenlediğimiz etkinliğin moderatörlüğünü Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğretim üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Eray POLAT yaptı. Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Sevim Beyza ÖZTÜRK SARIKAYA, Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi İsmail ÇALIK ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölüm başkanı Doç. Dr. Savaş EVREN’in de katılım sağladığı etkinliğe, bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerinin yanı sıra Sosyal Bilimler MYO Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü ile Şiran Mustafa Beyaz MYO Aşçılık bölümü öğrencileri de ilgi gösterdi.

Söyleşimizdeki konu başlığımız “Otomasyon ve Yapay Zekanın Gastronomi ve Yiyecek-İçecek İşletmeciliğine Etkisi” idi. Doç. Dr. Seden DOĞAN, sunumunda, otomasyon ve yapay zeka kavramlarına değindikten sonra otomasyon ve yapay zeka sistemlerinin yiyecek-içecek işletmelerinde nasıl kullanılabileceğine açıklık getirdi. Restoran, bar ve cafelerde hem yemek pişirme veya içecek hazırlama hem de servis kısımlarında önemli kullanım alanı bulmaya başlayan bu sistemlere dair uygulamadan örnekler verdi. Bunlara ek olarak, bu sistemlerin günümüzde sahip olduğu avantaj ve dezavantajlara değinen Dr. Doğan, bu kapsamda gelecekte pratikte neler yapılabileceğine ilişkin önerilerini sıraladı.  

Sayın Doç. Dr. Seden DOĞAN hocamızın sunumunun ardından söyleşimiz, katılımcılardan gelen sorular ve iyi dilek temennileri ile son buldu. Değerli hocamıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Söyleşiyi dinlemek için tıklayınız.